Employee equity voor internationale teams vanuit een Nederlandse onderneming

Category:

Eén equityplan, meerdere lokale rechtsstelsels

Een equityplan wordt ingewikkelder zodra deelnemers in verschillende landen wonen of werken. De groep kan één economisch participatiemodel willen gebruiken, terwijl de juridische, fiscale en arbeidsrechtelijke behandeling per land verschilt.

Bij management- en werknemersparticipatie voor internationale teams moet daarom eerst worden bepaald welk instrument centraal wordt aangeboden – aandelen, certificaten, opties of phantom equity – en vervolgens hoe dat instrument in de relevante landen kan worden uitgevoerd.

Eén master plan betekent niet één lokale uitkomst

Een Nederlandse onderneming kan één centraal participatieplan opstellen voor een internationaal team. Een werknemer die in Duitsland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk of de Verenigde Staten werkt, kan lokaal met andere fiscale, arbeidsrechtelijke of regulatoire regels te maken krijgen.

In de praktijk kan daarom worden gewerkt met een centraal master plan en, waar nodig, lokale addenda of aangepaste individuele grants.

De Nederlandse corporate documentatie moet daarop aansluiten. Als het plan uiteindelijk recht geeft op aandelen in een Nederlandse BV, moeten bijvoorbeeld ook de corporate approvals, eventuele voorkeursrechten en notariële uitvoering kloppen.

Directe aandelen en certificaten

Bij directe aandelen wordt een buitenlandse werknemer daadwerkelijk aandeelhouder van de Nederlandse BV. Dat brengt dezelfde aandeelhoudersrechten en exitvragen mee als bij Nederlandse deelnemers en voegt een cross-border uitvoeringslaag toe.

Een STAK bij werknemers- en managementparticipatie kan de Nederlandse governance centraliseren doordat deelnemers certificaten houden en de aandelen bij de STAK blijven.

Een STAK lost de lokale fiscale of arbeidsrechtelijke behandeling van de certificaten niet op. Die analyse moet per betrokken land worden gemaakt.

Opties bij internationale groepen

Opties kunnen aantrekkelijk zijn omdat daadwerkelijk aandeelhouderschap wordt uitgesteld tot het moment van exercise. De documentatie moet dan wel duidelijk maken op aandelen in welke vennootschap het optierecht betrekking heeft en hoe de latere uitgifte of overdracht plaatsvindt.

Een veel voorkomende variant is een Nederlandse werknemer die participeert in het equityplan van een buitenlandse moedermaatschappij. Dat onderwerp behandel ik afzonderlijk in Opties op aandelen in een buitenlandse holding voor Nederlandse werknemers.

Voor opties op aandelen in een Nederlandse onderneming zie ook Aandelenopties voor startups en scale-ups: juridische aandachtspunten bij het optieplan.

Phantom equity en SARs

Wanneer rechtstreeks aandeelhouderschap in meerdere landen te veel uitvoering vraagt, kan een cash settled instrument aantrekkelijker zijn.

Bij Stock Appreciation Rights krijgt de participant geen aandelen, maar een contractueel recht dat is gekoppeld aan de waardeontwikkeling van de onderneming. Dat houdt de cap table overzichtelijk en vermijdt de uitgifte van aandelen aan deelnemers in verschillende jurisdicties.

Daartegenover staat een toekomstige betalingsverplichting van de onderneming. Ook moeten waardering, settlement en de lokale fiscale en payrollbehandeling goed worden uitgewerkt.

Nederlandse en lokale adviseurs moeten op dezelfde structuur werken

Bij internationale participatie behandel ik de Nederlandse corporate documentatie en de lokale tax/legal analyses als onderdelen van hetzelfde plan.

De lokale adviseur moet precies weten welke rechten het instrument geeft en wanneer die ontstaan. Vervolgens moet de Nederlandse documentatie kunnen omgaan met eventuele lokale beperkingen. Dat voorkomt dat een centraal plan op groepsniveau goed oogt, terwijl een individuele grant lokaal niet goed uitvoerbaar is.

Voor de bredere Nederlandse context zie ook Werknemersparticipatie bij Nederlandse startups en scaleups.

Praktische conclusie

Kies voor een internationaal team eerst één centrale economische en governanceopzet. Laat daarna per relevant land toetsen hoe het gekozen instrument lokaal wordt behandeld. Waar afwijkingen nodig zijn, kunnen die vervolgens gericht in lokale addenda of grants worden verwerkt.

FAQ

Kan één Nederlands optieplan voor werknemers in meerdere landen worden gebruikt?
Een centraal master plan is mogelijk, maar per land moet worden beoordeeld welke lokale aanpassingen nodig zijn.

Is een STAK een oplossing voor internationale werknemersparticipatie?
Een STAK kan de Nederlandse aandeelhouders- en governancestructuur vereenvoudigen. Lokale fiscale, arbeidsrechtelijke en andere juridische vragen blijven afzonderlijk bestaan.

Zijn SARs eenvoudiger voor internationale teams?
Vennootschapsrechtelijk kan dat zo zijn omdat geen aandelen hoeven te worden uitgegeven. De lokale fiscale en payrollbehandeling moet nog steeds worden onderzocht.

De Nederlandse workstream van een internationaal equityplan

Bij een internationaal participatieplan kan Dirk de Nederlandse corporate workstream verzorgen: de keuze en structurering van het Nederlandse instrument, review of opstellen van plan- en grantdocumentatie, benodigde corporate approvals en de aansluiting met buitenlandse tax- en legal advisers.

Dirk de Waard is corporate/M&A- en VC-advocaat en partner bij Venture Lawyers in Amsterdam. Voor Nederlandse werknemers die deelnemen in een buitenlands equityplan of internationale ondernemingen die vanuit een Nederlandse BV participatie willen aanbieden, kan contact worden opgenomen via dirk.dewaard@viottalaw.com.

By VIOTTA.

Recent cases.

This is what we do best.

Expertise.