Deadlock aandeelhouders BV oplossen: deadlock clause, uittreding, uitstoting en enquêteprocedure
Category: NieuwsWanneer aandeelhoudersafspraken moeten overnemen van vertrouwen
Een deadlock ontstaat wanneer aandeelhouders of bestuurders elkaar blokkeren en de onderneming niet meer goed kan besluiten. Dat speelt vaak bij 50/50-verhoudingen, joint ventures, familiebedrijven, founder-teams en ondernemingen waarin investeerders uitgebreide reserved matters hebben.
In het begin vertrouwen partijen vaak op samenwerking. Maar bij groei, financiële druk, strategische meningsverschillen of een verkoopproces kan een deadlock de onderneming stilzetten. Dan blijkt of de aandeelhoudersovereenkomst echt werkt.
Deze insight gaat niet over de algemene vraag wat een deadlock is. De kernvraag is praktischer: wanneer los je een deadlock contractueel op en wanneer is een procedure bij de Ondernemingskamer realistischer?
Sinds de WAGEVOE is het speelveld voor aandeelhoudersconflicten veranderd. Procedures over uittreding, uitstoting en enquête kunnen in de praktijk belangrijker worden. Toch blijft contractuele voorbereiding cruciaal. Een procedure is vaak een vangnet, geen governance-strategie.
Deze blog maakt deel uit van mijn serie over Governance Insights: aandeelhoudersverhoudingen en besluitvorming in de Nederlandse BV en M&A Insights: Nederlandse transactiepraktijk. Zie ook mijn pagina’s over aandeelhoudersovereenkomsten en de enquêteprocedure bij de Ondernemingskamer.
Wat is een deadlock in een BV?
Een deadlock is een blokkade in besluitvorming. Partijen kunnen geen overeenstemming bereiken over een besluit dat nodig is voor de onderneming.
Dat kan gaan over financiering, verkoop, budget, benoeming van bestuurders, dividend, nieuwe investeringen, strategie, ontslag van management, uitgifte van aandelen of herstructurering.
Niet ieder meningsverschil is een deadlock. Een echte deadlock ontstaat pas wanneer de besluitvorming structureel vastloopt en de onderneming daar nadeel van ondervindt.
Waarom 50/50-verhoudingen kwetsbaar zijn
Bij een 50/50-BV hebben beide aandeelhouders evenveel zeggenschap. Dat voelt eerlijk bij start, maar kan problematisch zijn als de verhouding verslechtert.
Zonder doorslaggevende stem, escalatieregeling of exitmechanisme kan één aandeelhouder noodzakelijke besluiten blokkeren. Dat is vooral risicovol wanneer de onderneming financiering nodig heeft, een overnamebod moet beoordelen of snel moet reageren op commerciële ontwikkelingen.
Ook bij minderheidsinvesteerders kan een deadlock ontstaan. Als reserved matters te breed zijn geformuleerd, kan een investeerder belangrijke besluiten blokkeren. Soms is dat bewuste bescherming. Soms wordt het een onderhandelingswapen.
Reserved matters: bescherming of blokkade?
Reserved matters zijn besluiten waarvoor voorafgaande goedkeuring nodig is van bepaalde aandeelhouders, investeerders of een board majority. Zij beschermen aandeelhouders tegen fundamentele wijzigingen.
Maar reserved matters kunnen ook deadlocks creëren. Als te veel onderwerpen onder goedkeuringsrechten vallen, wordt de onderneming afhankelijk van unanimiteit of instemming van één partij.
Daarom moet de aandeelhoudersovereenkomst onderscheid maken tussen normale bedrijfsvoering en fundamentele besluiten. Niet elke afwijking van budget, commerciële deal of managementbeslissing hoort een veto te zijn.
Goede reserved matters hebben duidelijke thresholds, uitzonderingen voor ordinary course en een mechanisme voor escalatie als goedkeuring uitblijft.
Contractuele deadlock clauses
Een deadlock clause bepaalt wat er gebeurt als aandeelhouders niet tot besluitvorming komen.
Vaak begint de regeling met escalatie: overleg tussen bestuurders, daarna aandeelhouders, daarna mediation of een onafhankelijke deskundige. Dat kan nuttig zijn, maar alleen als het proces beperkt is in tijd.
Als escalatie niet werkt, moet de regeling duidelijk maken of een exitmechanisme begint. Dat kan een call option, put option, Russian roulette, Texas shoot-out, drag-along, verkoopproces of verplichte verkoop aan een derde zijn.
De juiste oplossing hangt af van de onderneming. Een shoot-out werkt misschien bij twee financiële aandeelhouders, maar kan ongeschikt zijn bij een DGA die operationeel afhankelijk is van de onderneming. Een put option kan effectief zijn, maar alleen als de andere partij financierbaar is. Een verkoopproces kan eerlijk zijn, maar vergt tijd en kan waarde vernietigen als de onderneming al in conflict is.
Exitmechanismen: prijs en financierbaarheid
Bij een contractuele exit draait het niet alleen om wie koopt of verkoopt, maar ook om de prijs.
Partijen moeten bepalen of de aandelen worden gewaardeerd op fair market value, discounted value, formulewaarde, EBITDA-multiple of door een onafhankelijke deskundige. Ook moet duidelijk zijn of een minderheidskorting of discount wegens conflict wordt toegepast.
Financierbaarheid is net zo belangrijk. Een call option heeft weinig waarde als de kopende aandeelhouder de prijs niet kan betalen. Een put option is riskant als de vennootschap of medeaandeelhouder onvoldoende middelen heeft.
Daarom moet een deadlock-regeling praktisch worden getest. Kan zij echt worden uitgevoerd wanneer het conflict al bestaat?
Wanneer naar de Ondernemingskamer?
Als de aandeelhoudersovereenkomst geen werkbare oplossing biedt, kan een procedure bij de Ondernemingskamer relevant worden. Dat geldt vooral wanneer de deadlock leidt tot governanceproblemen, wanbeleidrisico, onbestuurbaarheid of schade voor de onderneming.
Een enquêteprocedure kan snel ingrijpen via onmiddellijke voorzieningen, zoals schorsing van bestuurders, benoeming van een tijdelijke bestuurder of beheer van aandelen. Dat kan de onderneming tijdelijk stabiliseren.
Na de WAGEVOE is ook de geschillenregeling gemoderniseerd. Uittreding en uitstoting kunnen in aandeelhoudersconflicten een belangrijkere rol spelen. Dat maakt de Ondernemingskamer aantrekkelijker als forum wanneer een contractuele exit ontbreekt of niet werkt.
Toch moet een procedure niet de eerste governance-oplossing zijn. Procedures kosten tijd, geld en energie. Bovendien geeft een procedure minder controle over uitkomst dan een goede contractuele regeling.
Bewijsdossier en gedrag tijdens het conflict
Bij een deadlock telt gedrag. Wie blokkeert welke besluiten? Waarom? Is het veto zakelijk verdedigbaar of vooral gericht op druk zetten? Is informatie verstrekt? Zijn redelijke voorstellen gedaan? Is mediation geprobeerd?
Voor een mogelijke procedure is het belangrijk om besluitvorming, e-mails, notulen, aandeelhoudersvergaderingen, financieringsvoorstellen en waarderingsdiscussies goed vast te leggen.
Een aandeelhouder die later naar de Ondernemingskamer wil, moet kunnen laten zien dat het probleem meer is dan een gewoon meningsverschil. Er moet sprake zijn van een governanceprobleem dat ingrijpen rechtvaardigt.
Checklist voor de aandeelhoudersovereenkomst
Een goede aandeelhoudersovereenkomst moet bij deadlock in ieder geval regelen welke besluiten reserved matters zijn, welke thresholds gelden, wanneer sprake is van deadlock, welke escalatieprocedure geldt, welke termijnen gelden, of mediation verplicht is, welk exitmechanisme volgt, hoe de prijs wordt vastgesteld, wie de deskundige benoemt en hoe overdracht wordt afgedwongen.
Daarnaast moet de regeling aansluiten op statuten, financieringsdocumentatie, drag/tag, non-compete, informatievoorziening en eventuele managementafspraken.
De belangrijkste vraag is niet of er een deadlock clause in de overeenkomst staat. De vraag is of de regeling uitvoerbaar is wanneer partijen elkaar niet meer vertrouwen.
Conclusie
Deadlocks in een BV ontstaan vaak doordat vertrouwen belangrijker werd gevonden dan documentatie. Zolang partijen samenwerken, lijkt dat geen probleem. Zodra de verhouding vastloopt, bepaalt de aandeelhoudersovereenkomst of er een route naar oplossing bestaat.
Een goede deadlock-regeling voorkomt dat een conflict de onderneming gijzelt. Zij bevat escalatie, duidelijke termijnen, een uitvoerbaar exitmechanisme en een werkbare waarderingsregeling.
Als de overeenkomst tekortschiet, kan de Ondernemingskamer een belangrijk vangnet zijn. Maar procederen is zelden beter dan vooraf goed regelen hoe partijen uit elkaar kunnen.
FAQ
Wat als aandeelhouders precies 50/50 verdeeld zijn?
Dan is een deadlock-regeling extra belangrijk. Zonder doorslaggevende stem of exitmechanisme kan besluitvorming volledig vastlopen.
Is mediation verplicht bij een deadlock?
Alleen als de aandeelhoudersovereenkomst dat bepaalt. Mediation kan nuttig zijn, maar moet niet eindeloos uitstel veroorzaken.
Kan een aandeelhouder worden gedwongen te verkopen?
Dat kan contractueel zijn afgesproken of onder omstandigheden via een wettelijke procedure zoals uitstoting of uittreding.
Hoe bepaal je de prijs bij een verplichte overdracht?
De aandeelhoudersovereenkomst moet bepalen of fair market value, formulewaarde, deskundigenwaardering of een discount geldt.
Wanneer is een enquêteprocedure zinvol?
Als de deadlock leidt tot ernstige governanceproblemen, onbestuurbaarheid of gegronde redenen om aan juist beleid te twijfelen.
Over Dirk de Waard
Dirk de Waard is advocaat ondernemingsrecht en M&A en partner bij Venture Lawyers in Amsterdam. Hij adviseert DGA’s, founders, investeerders, familiebedrijven en aandeelhouders over aandeelhoudersovereenkomsten, deadlocks, exitregelingen, governance en procedures bij de Ondernemingskamer
Deadlock of aandeelhoudersconflict voorkomen?
Een deadlock-regeling moet werken op het moment dat partijen elkaar niet meer vertrouwen. Reserved matters, escalatie, exitmechanismen en waardering moeten daarom vooraf concreet worden vastgelegd.
Dirk de Waard adviseert aandeelhouders, DGA’s, founders en investeerders over deadlock-regelingen, aandeelhoudersovereenkomsten en procedures bij aandeelhoudersconflicten. Neem contact op via dirk.dewaard@viottalaw.com om een bestaande regeling of conflictsituatie te beoordelen.
