Cap table clean-up, IP-ownership en governance vóór due diligence
Category: NieuwsWaarom cap table clean-up, IP-ownership en governance vóór due diligence moeten worden opgelost
Een Series A-financiering of exitproces begint niet op het moment dat een investeerder of koper zich meldt. Voor een Nederlandse startup begint het veel eerder: bij de juridische en structurele voorbereiding van de onderneming.
Founders richten zich vaak terecht op product, klanten, team, omzet en groei. Maar zodra een professionele VC-investeerder, growth fund, strategische koper of private equity-partij instapt, wordt de juridische structuur onderdeel van de waardering en onderhandeling.
Een startup met een sterke marktpositie kan alsnog vertraging oplopen als de cap table rommelig is, IP niet goed bij de vennootschap ligt, employee arrangements onduidelijk zijn, oude aandeelhoudersafspraken bestaan of governance-documentatie niet aansluit op de beoogde financiering of verkoop.
Deze blog bespreekt hoe Nederlandse startups zich juridisch voorbereiden op een Series A of exit, met aandacht voor cap table clean-up, IP-ownership, governance, employee arrangements en transaction readiness.
Deze blog maakt deel uit van de ViottaLaw-serie over VC and Startup Insights, SAFE, KISS, EPOS en converteerbare leningen, liquidation preferences in venture capital-deals, down rounds en anti-dilution protection en aandelenopties voor startups en scale-ups.
Waarom readiness belangrijk is
Een professionele investeerder of koper kijkt niet alleen naar het commerciële verhaal. Hij kijkt ook naar uitvoerbaarheid.
Kan de vennootschap nieuwe aandelen uitgeven? Zijn alle aandelen correct geplaatst en geleverd? Zijn er oude opties, warrants, converteerbare leningen of SAFE-achtige instrumenten? Is duidelijk wie welke rechten heeft? Liggen IP-rechten bij de BV? Zijn founders, werknemers en consultants gebonden aan overdracht van rechten? Zijn er side letters of oude afspraken die later kunnen botsen met de Series A-documentatie?
Als deze vragen pas tijdens due diligence worden beantwoord, staat de startup onder druk. De investeerder kan extra voorwaarden stellen, de ronde vertragen, bredere garanties vragen of closing afhankelijk maken van herstructurering.
Readiness betekent dat de startup deze punten al vóór het proces in beeld heeft.
Cap table clean-up
De cap table moet eenvoudig uitlegbaar zijn.
Bij Nederlandse startups ontstaan vaak onduidelijkheden door converteerbare leningen, EPOS/ASAP-instrumenten, SAFE-achtige afspraken, founder vesting, opties, STAK-certificaten, informal promises aan early employees of oude investeerdersrechten.
Voor een Series A-investeerder is de fully diluted cap table essentieel. Hij wil weten welke rechten vóór closing bestaan, wat bij conversie gebeurt, hoeveel ruimte er is voor een option pool, welke anti-dilution afspraken gelden en hoe de economische waterfall werkt bij een exit.
Voor founders is cap table clean-up soms ongemakkelijk, omdat oude afspraken opnieuw moeten worden uitgelegd of gerepareerd. Toch is dit beter vóór de ronde dan tijdens onderhandelingen.
Een schone cap table geeft vertrouwen. Een onduidelijke cap table leidt tot prijsdruk en vertraging.
IP-ownership
Bij technologiebedrijven is IP vaak de kern van de waardering.
De vraag is niet alleen of de startup goede technologie heeft. De vraag is of de vennootschap juridisch eigenaar is van die technologie of daarover voldoende rechten heeft.
Belangrijke aandachtspunten zijn founder assignments, werknemerscontracten, consultant agreements, softwareontwikkeling door freelancers, open-sourcegebruik, universiteits- of TNO-links, licenties, merken, domeinnamen, datasets, AI-modellen, documentatie en knowhow.
Een veelvoorkomend probleem is dat technologie is ontwikkeld vóór oprichting van de BV, door founders privé, door freelancers zonder goede overdracht of binnen een onderzoeksomgeving met eigen rechten.
Een investeerder of koper wil geen discussie over de vraag of de target daadwerkelijk eigenaar is van het product. IP-clean-up hoort daarom vóór Series A of exit te gebeuren.
Governance en aandeelhoudersdocumentatie
Een Nederlandse BV kan prima werken voor VC-financiering, maar de documentatie moet kloppen.
Statuten, aandeelhoudersovereenkomst, investeringsdocumentatie, bestuursbesluiten en aandeelhoudersbesluiten moeten op elkaar aansluiten. Als US- of UK-style investeerdersrechten worden afgesproken, moeten die worden vertaald naar Nederlandse BV-mechanica.
Denk aan reserved matters, information rights, board observer rights, preferente aandelen, liquidation preferences, anti-dilution protection, pro rata rights, drag-along, tag-along en exitrechten.
Voor founders is belangrijk dat governance niet alleen bescherming voor investeerders is. Goede governance maakt de onderneming ook financierbaar. Het voorkomt dat elke vervolgronde opnieuw juridische reparaties vereist.
Employee arrangements en option pool
Bij een Series A zal vrijwel altijd worden gekeken naar employee equity.
Is er een option pool? Zijn er opties toegezegd? Zijn werknemersrechten vastgelegd? Werkt de regeling fiscaal en vennootschapsrechtelijk? Wat gebeurt er bij vertrek? Hoe worden vested en unvested rechten behandeld bij een exit?
In Nederland is employee equity minder standaard dan in de Verenigde Staten. Opties, certificaten via een STAK, SARs, phantom equity of gewone aandelen moeten goed worden afgestemd op fiscale behandeling, leaver-regels, governance en exitmechanica.
Een investeerder wil weten hoeveel equity nodig is voor talentbehoud en hoeveel verwatering dat veroorzaakt. Founders moeten dit vóór de ronde kunnen uitleggen.
Transaction readiness voor exit
Veel punten die relevant zijn voor Series A zijn ook relevant voor een verkoopproces.
Een koper kijkt naar corporate documentatie, IP, contracten, werknemers, data, privacy, financieringen, claims, aandeelhoudersbesluiten en change-of-control bepalingen. Als de startup deze punten op orde heeft, verloopt due diligence sneller en is de kans op prijsdruk kleiner.
Exit-readiness betekent ook dat de aandeelhoudersovereenkomst werkt. Kunnen aandeelhouders worden meegesleept in een verkoop? Zijn drag-along en tag-along rechten duidelijk? Zijn preferente rechten en liquidation preferences goed verwerkt? Is duidelijk wat gebeurt met opties en converteerbare instrumenten?
Een startup die op tijd transaction-ready is, verkoopt niet per se eerder. Maar als de kans komt, kan zij wel sneller handelen.
Conclusie
Een startup voorbereiden op Series A of exit is geen administratieve oefening. Het is onderdeel van waardecreatie.
Een schone cap table, duidelijke IP-positie, professionele governance, goede employee arrangements en transaction-ready documentatie maken een Nederlandse startup aantrekkelijker voor investeerders en kopers.
Founders die wachten tot due diligence begint, verliezen vaak regie. Founders die vroeg structureren, kunnen sneller financieren, beter onderhandelen en een exitproces met meer vertrouwen ingaan.
FAQ
Wanneer moet een startup beginnen met Series A-readiness?
Idealiter ruim vóórdat term sheets worden besproken. Cap table, IP, governance en employee equity moeten al in beeld zijn voordat investeerders due diligence starten.
Wat is cap table clean-up?
Cap table clean-up betekent dat alle aandelen, opties, converteerbare leningen, SAFE-achtige instrumenten, STAK-certificaten en investeerdersrechten duidelijk worden vastgelegd en doorgerekend.
Waarom is IP-ownership zo belangrijk?
Omdat investeerders en kopers willen weten of de BV eigenaar is van de technologie, software, data, merken en knowhow waarop de onderneming is gebouwd.
Moet een Nederlandse startup een option pool hebben?
Vaak wel, zeker bij institutionele VC-financiering. De omvang en structuur moeten worden afgestemd op de fase, het team en de verwachte verwatering.
Is exit-readiness anders dan Series A-readiness?
De focus verschilt, maar veel punten overlappen: corporate documentatie, IP, werknemers, governance, data, contracten en aandeelhoudersrechten.
Over Dirk de Waard
Dirk de Waard is advocaat ondernemingsrecht en M&A en partner bij Venture Lawyers in Amsterdam. Hij adviseert founders, startups, scale-ups, investeerders en managementteams over venture capital, Series A-financieringen, exits, aandeelhoudersafspraken, governance, employee equity en Nederlandse BV-dealimplementatie.
Een startup voorbereiden op Series A of exit?
Een financiering of verkoopproces verloopt beter als cap table, IP, governance, employee arrangements en transaction documentation vóór due diligence op orde zijn.
Dirk de Waard adviseert founders, startups en scale-ups over juridische voorbereiding op Series A-financieringen en exits. Neem contact op via dirk.dewaard@viottalaw.com om de transaction readiness van een Nederlandse startup te bespreken.
